tarihinde yayınlandı

Evime En Güzel Koltuk Takımını Nasıl Seçerim?

blank

Koltuk takımı satın almak, eviniz için yapacağınız en önemli alışverişlerden biridir. Oturma odasında rahatladığımız, okuduğumuz, yiyip içtiğimiz, ailemizi ve arkadaşlarımızı eğlendirdiğimiz, televizyon izlediğimiz ve hatta uyuduğumuz bir mobilya parçası, bu yüzden yıllarca sürecek bir mobilyaya yatırım yapmamız çok doğal.

Önce Denemek Gerekiyor

Her zamanki koltuk takımının oturma derinliği en az 60 cm’dir, bu da uzun bacaklarınız varsa serbestçe hareket etmenize ve daha kısaysanız bacaklarınızı altına sokmanıza olanak tanır. Ancak koltuk derinlikleri değişir, bu nedenle iyi bir sırt desteğine sahip olduğunuzdan emin olmak için birkaç farklı model deneyin. Tasarımların çoğunluğunun oturma yüksekliği 45 ila 50 santimetredir. “Doğru” veya “yanlış” yükseklik diye bir şey yoktur, bu nedenle satın almadan önce deneyin ve tüm aile için uygun olduğundan emin olun.

Minderleri Kontrol Edin

Bir koltuk takımının, içinin de dışı kadar hayati olduğunu unutmayın. Koltuk takımının arkası ve oturma yeri söz konusu olduğunda, kuş tüyü yastıklar gerçekten rahattır, ancak düzenli olarak doldurulmaları gerekecektir, oysa köpük veya elyaf dolgular zamanla düzleşebilir ve şeklini kaybedebilir.

Kumaşa Odaklanın

İster canlı bir renk, ister desen veya nötr bir renk seçin, seçtiğiniz döşemelik kumaşın oda üzerinde önemli bir etkisi olacaktır, bu nedenle düzeninize uygun olduğundan emin olun. Doğal kumaşlar doğrudan güneş ışığında solabilir, bu nedenle koltuk takımı bir pencereye yakın olacaksa sentetik bir kumaş seçin. Kalabalık bir aile evinde özellikle hayati önem taşır, bu nedenle bir köpeğiniz veya kediniz varsa temizlemesi kolay bir kumaş seçin. Bu durumda, gevşek örtüler iyi bir seçenektir çünkü temizlik için çıkarılabilirler ve hatta bazıları makinede yıkanabilir.

Ölçün

Evinize uymayan mobilya satın almaktan daha sinir bozucu bir şey yoktur, bu yüzden önce ölçüm yapın. Mezurayı çıkarın ve bölgenize uyacak maksimum koltuk takımı ölçümlerinin doğru olup olmadığını iki kez kontrol edin.

Hem genişliği hem de derinliği not etmek çok önemlidir, Daha küçük bir oda için bir koltuk takımı seçiyorsanız, koltuğun derinliğine dikkat edin, çünkü koltuk derinliği nadiren daha büyük koltuk takımlarından daha küçük koltuk takımlarına  değişir.

Özellikle alanınızda radyatörler veya raflar varsa, koltuk takımının yüksekliğini hesaba katın.

Koltuk takımınızın şeklini gazeteden kesip odadaki yere koymak, bölgenize sığmasını sağlamanın bir yoludur. Bu, etrafında rahatça dolaşmak için yeterli alana sahip olup olmadığınızı ve raflar, radyatörler ve diğer mobilyalar ile çekmecelerin, kapıların ve pencerelerin açılması için yeterli alan bıraktığınızı iki kez kontrol etmenizi sağlar.